fbpx

Turcja – internet.

W Turcji dostęp do internetu jest powszechny. Turcja – niestety – nie należy do Unii Europejskiej, dlatego opłaty za połączenia w roamingu wchodzącym jak i przychodzącym oraz dostęp do internetu, są wyższe niż w Unii Europejskiej.

Ważne: w Turcji wymagana jest rejestracja telefonów, które nie zostały zakupione w tym kraju. Oznacza to, że turecka karta SİM z telefonem komórkowym zakupionym w Polsce, będzie aktywna tylko przez 120 dni. Następnie nastąpi blokada karty SİM z danym İMEİ telefonu. Nie powinniśmy jednak martwić się tym, jeśli nie planujemy dłuższego pobytu w Turcji. 

Aby kupić kartę SIM, na pewno będzie potrzebny paszport. 

W większych miastach i miejscowościach turystycznych można spodziewać się dobrej jakości internetu, zwłaszcza w hotelach, restauracjach czy kawiarniach. Na wsi możemy mieć problem ze znalezieniem dostępu do internetu.

W wielu miejscach publicznych, takich jak hotele, restauracje, kawiarnie i centra handlowe dostępne są bezpłatne sieci Wi-Fi – jakość tych sieci orzą prędkość przesyłu danych jest z reguły dobra i podobna do tych z Europy.

W Turcji działa trzech głównych dostawców, którzy swobodnie sprzedają karty SIM turystom: Turkcell, Vodafone i Turk Telekom (dawniej Avea).

Najtańsze karty SIM są sprzedawane poza popularnymi miejscami turystycznymi. Oficjalne sklepy w mieście będą miały najlepsze ceny, podczas gdy te na lotnisku, w hotelu, na dworcu kolejowym i na plaży będą miały najdroższe ceny.

Średni koszt karty SIM to 250-350 lirów (~14-19€). Lepiej nie kupować tanich opcji z „rąk” – to oszustwo.

W Turcji możemy również korzystać z kart e-sim. Rozwiązanie to może okazać się najszybszym, najbezpieczniejszym i relatywnie tanim sposobem na uzyskanie dostępu do internetu, do tego – bez zbędnych formalności i ryzyka ze dane z naszego paszportu trafią w niepowołane ręce.

Funkcja ta dostępna jest w większości flagowych telefonów – takich jak iPhone, Samsung, Google Pixel, Huawei, Oppo czy Xiaomi wyprodukowanych po roku 2018. Instalacja karty e-sim jest banalnie prosta – najczęściej sprowadza się do zeskanowania kodu QR który otrzymacie na swój adres e-mail zaraz po zakupie.

Do aktywacji usługi potrzebujemy być w zasięgu sieci internetowej – WiFi, lub innego pakietu internetu mobilnego.

Karty e-sim znajdziemy w ofercie takich globalnych dostawców jak Airalo, Holafly, Maya.

Jedną z ciekawszych opcji oferujących katy e-sim w Turcji jest strona www.esim.sm – która agreguje i porównuje oferty różnych dostawców – i od niej właśnie powinnismy zacząć poszukiwania.

W przypadku większych pakietów – od ok 10-20 MB – jesteśmy w stanie zakupić je nawet 30-40% taniej niż na popularnym Airalo czy Holafly.

Pakiet 7-dniowy – 3GB internetu, możemy zakupić już za nieco ponad 6$. Dla bardziej wymagających – 10GB ważne aż przez 30 dni – to koszt ok 14$.

Na tej stronie możesz sprawdzić czy Twój telefon obsługuje e-sim – https://textrapp.com/free-tools/esim-compatible-phone-checker

Autor

Zobacz inne nasze wpisy.