fbpx

Tunezja – internet.

Dostępność i jakość internetu w Tunezji mogą być zróżnicowane w zależności od regionu i infrastruktury. Niemniej jednak internet można uznać za naprawdę dobry. W kraju tym znajdziemy jedną z najlepszych infrastruktur telekomunikacyjnych w Afryce Północnej. 

W większych miastach i miejscowościach turystycznych można spodziewać się dobrej jakości internetu, zwłaszcza w hotelach, restauracjach czy kawiarniach. Na wsi możemy mieć problem ze znalezieniem dostępu do internetu w Tunezji.

Tunezja nie należy do Unii Europejskiej, w związku z tym nie możemy korzystać z roamingu na zasadach “jak w domu”. Internet w roamingu z polskiego operatora może osiągnąć cenę blisko 15 USD za 1 MB transferu danych, stąd tez tańszą opcją jest skorzystanie z lokalnych kart sim lub e-sim.

W wielu miejscach publicznych, takich jak hotele, restauracje, kawiarnie i centra handlowe dostępne są bezpłatne sieci Wi-Fi – jakość tych sieci orzą prędkość przesyłu danych jest z reguły dobra i podobna do tych z Europy.

Najpopularniejszym sposobem na korzystanie z internetu w Tunezji jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Można je nabyć w sklepach z elektroniką, kioskach i na lotniskach. Te kupowane na lotniskach będą niestety najdroższe. Ich zaletą jest to, że możemy zacząć z nich korzystać od razu po przylocie. 

Główni operatorzy komórkowi działający na terenie Tunezji to:  Tunisie Telecom, Ooredoo (dawniej: Tunisiana), Orange.  Ceny pakietów internetowych na lokalnych kartach sim zaczynają się od ok 5 TDN za 1 MB., przez ok 8TDN za 2MB oraz ok 20TDN za 10MB. (Na dzień pisania tego artykułu 1 TDN to ok 1.30PLN, lub ok 0,30 USD).

W Tunezji możemy również korzystać z kart e-sim.

Funkcja ta dostępna jest w większości flagowych telefonów – takich jak iPhone, Samsung, Google Pixel, Huawei, Oppo czy Xiaomi wyprodukowanych po roku 2018. Instalacja karty e-sim jest banalnie prosta – najczęściej sprowadza się do zeskanowania kodu QR który otrzymacie na swój adres e-mail zaraz po zakupie.

Do aktywacji usługi potrzebujemy być w zasięgu sieci internetowej – WiFi, lub innego pakietu internetu mobilnego.

Karty e-sim znajdziemy w ofercie takich globalnych dostawców jak Airalo, Holafly, Maya.

Jedną z ciekawszych opcji oferujących katy e-sim w Tunezji jest strona www.esim.sm – która agreguje i porównuje oferty różnych dostawców – i od niej właśnie powinnismy zacząć poszukiwania.

W przypadku większych pakietów – od ok 10-20 MB – jesteśmy w stanie zakupić je nawet 30-40% taniej niż na popularnym Airalo czy Holafly.

Pakiet 7-dniowy – 3GB internetu, możemy zakupić już za nieco ponad 6$. Dla bardziej wymagających – 10GB ważne aż przez 30 dni – to koszt ok 14$.

Na tej stronie możesz sprawdzić czy Twój telefon obsługuje e-sim – https://textrapp.com/free-tools/esim-compatible-phone-checker

Autor

Zobacz inne nasze wpisy.